Petrolul Ploieşti: A. Vlad – Cl. Dumitrescu, D. Chiriţă, Şomodean, P. Stoica – G. Crăciun, Minciună (’52 Ad. Negoie) – V. Budescu, Cr. Vlad (cpt.) (’66 Ţurcan), C. Stoica (’75 B. Năstase) - Elek
Antrenor: Valeriu Răchită

FC Botoşani: V. Prisacă – Such, Ghiviziu (’46 Balaban), Ţabără, C. Codreanu – Al. Vrabie (’60 C. Simion), R. Tincu (cpt.), S . Marin, M. Bordeianu – Ghiceanu (’75 Caragea), Fl. Ursu
Antrenor: Ştefan Apostol

Veniţi după un cantonament greu, ploieştenii au reuşit prima victorie din acest sezon. După cum era de aşteptat, moldovenii de la FC Botoşani au venit să se apere. Nu au reuşi prea bine acest lucru, atacurile în valuri ale găzarilor au fost şi fructificate.

Petroliştii au câştigat cu 2-0, primul gol fiind înscris de Cristi Vlad după o frumoasă combinaţie între Minciună şi Elek. Tabela a fost închisă de Valentin Budescu, care a revenit după o accidentare mai veche a reuşit să înscrie golul meciului, executând excelent o lovitură liberă de la 17 metri în minutul 59.

A debutat Neagoie.
În minutul 52 al meciului, antrenorul Petrolului, Vivi Răchită l-a trimis în luptă pe Adrian Neagoie, dându-i acestia posibilitatea de a debuta în tricoul galben-albastru al "lupilor galbeni".

Urmează o perioadă de foc pentru ploieşteni, urmând două deplasări în patru zile, prima dintre ele se va juca la Stejaru, cu Farul Constanţa, iar cea dea doua la Suceava cu Cetatea.