marți, 18 august 2009

Un nou început

Petrolul Ploieşti a arătat bine în prima partidă a sezonului, dominând meciul de la un capăt la altul.

În prezenţa a peste 1.700 de fani, “Lupii galbeni” s-au zbătut să aducă prima victorie în acest sezon în patria aurului negru. Zadarnic însă, după doar 5 minute au fost “săgetaţi” de golul lui Şicu care plecase dintr-o clară poziţie de ofsaid, nesemnalizat de asistentul Cătălin Guloiu.

Era 0-1 şi elevii lui Răchită se încurajau reciproc pentru a reveni în joc. Au început raidurile asupra porţii lui Olteanu care însă a făcut un meci mare. În partea secundă a jocului, Petrolul a atacat mai mult, intrările lui Budescu şi Avram dovedindu-se inspirate pentru tehnicianul găzarilor. Egalarea vine în minutul 61, după ce Pompiliu Stoica se aruncă acrobatic în careu, de unde acelaşi asistent Guloiu intevine şi îi transmite centralului Georgian Ionescu că a fost penalty. Căpitanul Cristi Vlad înscrie cu siguranţă şi readuce egalitatea pe tabela de marcaj.

De cealaltă parte, antrenorul Aurel Şunda a gestionat bine jocul, încercând din răsputeri să plece măcar cu un egal de pe terenul galben-albaştrilor. Aşa s-a şi întâmplat, după un meci încrâncenat, şi după eliminarea lui Gheorghită din ultimul minut de joc, Petrolul Ploieşti şi Săgeata Stejaru s-a terminat 1-1.

La conferinţa de presă, antrenorul găzarilor, Vivi Răchită a declarat: “La fiecare meci încercăm să jucăm din ce în ce mai bine. Din păcate jucători liberi nu prea mai sunt, cel puţin nu ce aş vrea eu. Juniorul Avram a fost peste Năstase, deşi a venit la echipă doar de patru zile. Am promisiuni că până la sfârşitul lunii problemele financiare se vor rezolva. Nu am putut conta pe sud-coreeanul Hong care îşi va rezolva săptămâna viitoare problemele şi va putea juca cu Snagov, dar nici pe moldovenii Jăpălău şi Casian care au probleme cu obţinerea permisului de muncă”.