luni, 19 aprilie 2010

Au muşcat din câini

Petrolul a reuşit să învingă la scor pe Dinamo II, şi astfel să profite de paşii greşiţi făcuţi de Victoria Brăneşti, Sportul Studenţesc şi Farul Constanţa. După un început de primă repriză anost, lipsit de ocazii şi de clarviziune pentru cele două combatante, Petrolul şi-a revenit pe final şi a reuşit să şi înscrie prin Budescu printr-un şut sec, de la 20 metri. La pauză, tabela de marcaj arăta 0 la 1, şi găzarii sperau să reuşească să mai puncteze şi în cea de-a doua parte a jocului. Aşa s-a şi întâmplat, în mitanul second, Bozga îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor, după ce a reluat cu capul, nemarcat, în poarta ghinionistului Oprea. Tabela fost închisă de Cataramă, care a înscris cu un lob elegant peste portar, în ultimele secvenţe ale partidei. Scor final 0-3, şi petroliştii deja se gândesc la următorul meci, cu FCM Bacău, din etapa de la mijlocul acestei săptămâni.
Petrolul Ploieşti – FCM Bacău se va disputa pe arena Ilie Oană, şi va începe la ora 17:00, avându-l la centru pe Daniel Decă din Brăila, acesta fiind ajutat la cele două tuşe de Florin Păunescu din Râmnicu Vâlcea şi Joszef Fodor din Odorheiul Secuiesc

Dinamo II 0-3 Petrolul Ploiești
Budescu ('32), Bozga ('68), Cataramă ('88)

Dinamo II: Oprea- Fodor, Ioniță, Albert, Rentea - Predescu('78 Mărmăreanu), Daminuță ('64 Sandu), Dragalina, Stan - M. Ștefan, Bratu ('73 Vâlcu)
Antrenor: Costel Orac

Petrolul: A. Vlad- Plămadă, Bozga, Chiriță, P. Stoica - Benga ('83 M. Tudor), Cr. Vlad - Oprița ('75 G. Crăciun), L. Mihai ('57 Cataramă), Budescu- Radchenko
Antrenor: Vivi Răchită