sâmbătă, 30 ianuarie 2010

Triunghiular Petrolul - Teleajen - Breaza

Petrolul Ploieşti a câştigat triunghiularul organizat împreuna cu Tricolorul Breaza şi Petrolul Teleajen. Meciurile s-au jucat pe terenul "Lukoil" de la capătul traseului 104.
În primul meci, Tricolorul Breaza a câştigat cu 1-0 în faţa Petrolului Teleajen cu largul concurs al portarului Robert Mălescu care şi-a scăpat mingea în poartă în finalul meciului.
În cel de-al doilea meci, Petrolul Ploieşti şi Tricolorul Breaza au încheiat la egalitate 0-0. Galben-albaştrii au început cu următoarea formulă: Vlad - D. Chiriţă, Bozga, Şomodean, P. Stoica - G. Crăciun, Cr. Vlad (cpt.) - Opriţa, C. Stoica, Budescu - Radcenko.
În ultimul meci al triunghiularului, Petrolul Ploieşti a câştigat cu 2-0 în faţa Petrolului Teleajen. Ambele goluri ale "lupilor galbeni" au fost înscrise de Mihai Tudor.
Petrolul: Samoilă - Plămadă, Bozga, Neagu, M. Tudor - Brânză, Steriu - Cataramă, L. Mihai, Dimbi - M. Pop

Managerul Vivi Răchită nu a putut conta la acest triunghiular pe Cosic, Benga şi Neagoie, toţi trei accidentaţi. Acesta a fost ultimul test înaintea plecării în Antalya de luni.

joi, 28 ianuarie 2010

Petrolul – Rapid, anulat!

Mult aşteptata partidă dintre Petrolul şi Rapid de sâmbătă a fost anulată. Meciul trebuia să se joace astăzi, dar la cererea rapidiştilor a fost amânată pentru sâmbătă. Ieri după amiază petroliştii au avut surpriza de a se trezi cu un telefon de la oficialii giuleşteni prin care erau înştiinţaţi ca nu vor mai veni la Ploieşti din cauza unor tensiuni între jucători, antrenori şi patron.

Valeriu Răchită a gasit însă o altă soluţie. Petrolul va juca sâmbătă într-un triunghiular alături de Petrolul Teleajen şi Tricolorul Breaza. Meciurile vor dura câte 45 de minute fiecare şi se vor desfăşura pe arana „Lukoil” din Teleajen.

miercuri, 27 ianuarie 2010

Cristi Vlad aduce prima victorie pentru Petrolul în acest an!

Petrolistul Kaproni Boldeşti 0-1 Petrolul Ploieşti
Cr. Vlad – pen

Chiriţă dezmoştenit !

După 1-1 cu Inter Clinceni, Petrolul a câştigat astăzi cu 1-0 în compania „prietenilor” de la Petrolistul Kaproni Boldeşti. Meciul s-a desfăşurat pe terenul plin de denivelări, gheaţă şi zăpadă din Scăieni şi avut două reprize a câte 30 de minute cu o scurtă pauză de încălzire cu un ceai. Petroliştii au câştigat meritat, prin golul lui Cristi Vlad dintr-un penalty scos de ukraineanul Radcenko.
Singurul lucru de evidenţiat Daniel Chiriţă a pierdut banderola de căpitan de rezervă. Locul acestuia a fost luat de Pompiliu Stoica. Să fie oare de la plecarea şi revenirea din cantonamentul de la Predeal? Cred ca da.

Petrolul r1: Samoilă – Chiriţă, Şomodean, I. Neagu, P. Stoica (cpt.)– G. Crăciun, Brânză – Cataramă, L. Mihai, Dimbi - C. Stoica.
Petrolul r2: A. Vlad - M. Tudor, Bozga, Şomodean, P. Stoica (’80 Steriu) - Pop, Cr. Vlad (cpt.) - Plămadă, Opriţa, Budescu - Radchenko.

De la Petrolul au lipsit: Ad. Neagoie care are o contractură şi a fost lăsat la club pentru a urma un program de pregătire separat, Al. Benga care are o uşoară ruptură şi urmează acelaşi program ca şi Neagoie şi sârbul Bozidar Cosic care a fost plecat la Bucureşti pentru a face un RMN pentru a vedea cât de serioasă este accidentarea sa.

Petrolul va îjavascript:void(0)ntâlni mâine reprezentativa liceului „Toma Socolescu” în Sala Sporturilor „Olimpia” de la ora: 13:00, iar sâmbătă va da piept cu ocupanta locului 5 în Liga 1, Rapid Bucureşti pe stadionul „Ilie Oană” .

marți, 26 ianuarie 2010

Evenimente din noul an

1 ianuare - Petrolul a început anul cu jumătate din stadionul "Ilie Oană" demolat şi cu incertitudinea locului de desfăşurare al partidelor în returul acestui sezon.
6 ianuarie - Minciună şi Năstase se prezintă la reunirea lotului Chimiei Brazi.
8 ianuarie - Petrolul se reuneşte cu câteva feţe noi - Florin Plămadă (Rapid Suceava), George Şerban (Petrolistul Boldeşti), Daniel Opriţa (liber de contract), Alexandru Brânză (Rapid Suceava), Valeriu Aristan (liber de contract), Ionuţ Neagu (liber de contract).
11 ianuarie - Petrolul urcă la Predeal pentru pregătirea montană.
14 ianuarie - Liviu Mihai şi Victoraş Cataramă au ajuns din nou la Petrolul.
14 ianuarie - Daniel Chiriţă pleacă de la Petrolul
19 ianuarie - Daniel Chiriţă revine la Petrolul
20 ianuarie - Roman Radchenko semnează cu Petrolul
21 ianuarie - Cătălin Samoilă este împrumutat la Petrolul până în vară.
23 ianuarie - Petrolul face 1-1 cu Inter Clinceni în primul amical al anului. La Petrolul a jucat tot lotul, singurele excepţii fiind Cosic şi Neagoie uşor accidentaţi. Golul Petrolului a fost marcat de Bozga în minutul 47.